מרכז הפעו"ט
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר

"סולם של מילים" - תכנית העשרה שפתית במעונות יום

מחקרים מראים כי קיים פער משמעותי בין מיומנויות השפה של ילדים מרקע סוציו-אקונומי נמוך לאלה מרקע סוציו-אקונומי גבוה. פערים אלו מתחילים להתגלות כבר בשלב מוקדם בחיים, מתרחבים ככל שהילד גדל ומשפיעים לרעה על יכולתו האקדמית ועל סיכויי ההצלחה שלו כבוגר.

 

התוכנית "סולם של מילים" פותחה על ידי קלינאית התקשורת יעל שוטלנד ממרכז הפעו"ט על מנת לגשר על פערי השפה של ילדים ממיצב סוציו-אקונומי נמוך מראשיתם ולשפר את סיכויי ההצלחה שלהם בעולם הלימודים, התעסוקה והמשפחה.

 

התכנית מופעלת במעונות לגיל הרך על ידי צוות של קלינאיות תקשורת מטעם המחלקה הטיפולית של מרכז הפעו"ט. צוות "סולם של מילים" מגיע למעון אחת לשבוע ועובד עם כל ילדי המעון בקבוצות קטנות. כל מפגש כולל קריאת ספר ופעילות העשרה שפתית הנגזרת מן הספר. כל ספר נקרא במשך 4 שבועות כאשר בכל שבוע מודגשת מטרה שפתית אחרת. מטרות הפעילות נקבעות בהתאם ליכולותיהם השפתיות של הילדים על בסיס אבחון הנערך בתחילת תקופת הפעילות. בחירת הספרים והפעילות מותאמים לתרבות, אופי וצרכי המעון. לצד הפעילות עם הילדים מקיים צוות "סולם של מילים" הדרכה רציפה לצוותי המעונות.

 

התכנית פועלת  החל מ2013 במספר מעונות בטירת כרמל, בפרדס חנה ובקרוב גם בחיפה.

 

מה מיוחד ב"סולם של מילים"?

 

 - "סולם של מילים" היא התוכנית היחידה בישראל המכוונת לילדים בגילאי 6 חודשים עד 3 שנים– ולכן מאפשרת מניעה במקום שיקום. תכניות שפתיות אחרות מוצעות בדרך כלל במסגרות חינוך החובה בגילאים בהם חלון ההזדמנויות ההתפתחותי המאפשר שינוי משמעותי כבר הוחמץ.

 

- "סולם של מילים" היא התכנית היחידה בישראל שמופעלת על ידי קלינאיות תקשורת ולא על ידי צוות חינוכי. לכן, בעוד תוכניות אחרות מכוונות רק לחשוף ילדים לשפה עשירה יותר, "סולם של מילים" בנויה מקצועית כדי להביא כל ילד ליעדים שפתיים על פי גילו.

 

 - מ 2014 עד 2017 הוערכה תכנית "סולם של מילים" על ידי ד"ר יאיר זיו מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם באוניברסיטת חיפה. ההערכה השוותה את התפתחות השפה של המשתתפים לאלה של קבוצת מבחן. למרות שהמשתתפים התחילו מנקודת מוצא נמוכה יותר, בתום התכנית הם הגיעו להישגים גבוהים יותר משל קבוצת הביקורת.

 

רכזת התכנית: יעל שוטלנד  

 
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
עבור לתוכן העמוד