מרכז הפעו"ט
דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר

"ניצנים" - תכניות לילדי גן חובה וכיתה א'

כבר מעל עשור שמרכז הפעו"ט מפעיל בהצלחה את תכנית "ניצנים" – תכנית שמציעה גישה שונה ומיוחדת להכנה לכיתה א'. מידי שנה כ60 ילדי גן חובה משתתפים בתכנית במרכז הפעו"ט ועוד כ100 תלמידי כיתה א' וב' משתתפים בה בבתי הספר בעיר.

 

"ניצנים" מבוססת על גישת רג'יו אמליה ועל ההבנה כי ילדים לומדים באופן הטוב ביותר כשהלמידה היא חווייתית ומבוססת על תחומי העניין שלהם. ולכן כל חודש בוחרים הילדים ביחד עם מדריכות התכנית נושא שמלהיב אותם וסביבו נבנות פעילויות חווייתיות. קבוצה מסוימת בחרה למשל להקים "מסעדה" - הם הכינו שטרות ומטבעות כדי לשלם במסעדה וכך תרגלו מושגים בחשבון והתנסו בחשיבה כמותית, הכינו שלטים וכך התנסו בכתיבה והעתקה מהלוח ושכלול מיומנויות של מוטוריקה עדינה, כתבו תפריט וכך תרגלו מיומנויות גרפו-מוטוריות..

 

מטרת התכנית: חיזוק וביסוס מיומנויות הנדרשות מילדים לקראת המעבר לכיתה א', כולל דגש – שהינו ייחודי ל"ניצנים" - על מיומנויות רגשיות וחברתיות.

 

בכל הפעילויות נפגשות שתי מדריכות מתחום הריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, החינוך  או תרפיות עם הילדים בקבוצה למשך כשעה או שיעור, פעם בשבוע לאורך שנת לימודים.

 

 

פעילויות "ניצנים" לילדי כיתות א' וב' בבתי הספר:

 

תוכנית "מסע עולמי"

מועברת על ידי מרפאה בעיסוק בשיתוף המורה. הפעילות אינה מועברת לכל הכיתה אלא לקבוצת ילדים המראים קושי בתחום הגרפו מוטורי ובתחומי התפיסה והלמידה.

מטרות :

• העשרת ידע עולם וידע כללי

• שיפור מיומנויות תומכות למידה כגון: הבנת הוראות, עבודה לפי שלבים, תכנון והתארגנות.

 • שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה כגון: הדבקה, גזירה, צביעה.

 • שיפור יכולת התארגנות עם חפצים, התארגנות לכתיבה בתוך שורה, שמירה על רווחים עיצוב האותיות ועוד.

 

תוכנית "המעגל הבטוח"

התוכנית מועברת לכל ילדי הכיתה על ידי מדריכה בשיתוף המורה .

לאורך השנה עוסקים בשלושה תחומים מרכזיים: הכרות עם מכלול הרגשות שלי ושל האחר, הכרת דפוסי התנהגות ולמידה חברתית דרך הבנת מושגים כמו אמפטיה, הכלה שיקוף. בסוף כל מפגש מתרגלים טכניקה של שיקוף ודיאלוג המעודד הקשבה פעילה. המפגשים מועברים בדרך חווייתית ומהנה ע"י יצירה, תנועה או משחק. הילדים משתפים בקונפליקטים מחיי היום יום ולומדים כיצד לפתור אותם בצורה תקשורתית ולא אלימה , המורות מוזמנות להרחיב בנושאים השונים במהלך השבוע ולהתייחס גם במסגרת השיעורים הרגילים למה שהועבר בקבוצה.

דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
עבור לתוכן העמוד